Koloroterapia

Inaczej określana jest jako chromoterapia. Leczenie kolorami pomaga w niwelowaniu problemów, z jakimi boryka się organizm, takich jak osłabienie, zmęczenie, niska odporność, obniżony nastrój, problemy skórne i zaburzenia metaboliczne. Koloroterapia sprawdza się także u osób, którym nic nie dolega. Kolory pomagają w poprawie samopoczucia. Nie bez znaczenia są zatem odcienie naszych ścian w domu. Na czym polega lecznicze działanie kolorów?

Wpływ kolorów na samopoczucie

Działanie kolorów na nastrój zostało udowodnione. Niektóre barwy poprawiają samopoczucie, inne działają przygnębiająco.

Jakie barwy są przyporządkowane głównym czakrom i częściom ciała?

czerwony – czakra podstawy (podstawa kręgosłupa, między odbytem a genitaliami),
pomarańczowy – czakra krzyżowa (na wysokości dwóch palców poniżej pępka),
żółty – czakra splotu słonecznego,
zielony – czakra serca,
niebieski – czakra gardła,
granatowy – czakra trzeciego oka (środek czoła, pomiędzy brwiami),
fioletowy – czakra korony (czubek głowy).

Żółty to kolor słońca oraz optymizmu. Jest to także barwa nauki i intuicji. Żółty pobudza, ale nie irytuje. Człowiek z równowagą tego koloru jest szczęśliwy i nastawiony optymistycznie do życia.

Czerwony to agresywny i ekscytujący kolor. Jego niedobór powoduje nieśmiałość, apatię i problemy z seksem. Z kolei nadmiar przyczynia się do rozdrażnienia. Czerwień dodaje witalności i atrakcyjności. W kosmetyce wpływa na poprawę sprężystości i elastyczności skóry.

Zielony to symbol wzrostu i żyzności. Kojarzony jest z naturą, odpręża i pomaga się wyciszyć. Działanie koloru zielonego ma związek z przywróceniem równowagi, pewności siebie i z likwidacją bólu oraz napięcia.

Niebieski, czyli kolor wody i nieba, działa uspokajająco. Zwolennicy koloroterapii twierdzą, że ta barwa nawilża skórę, koi podrażnienia i pomaga zmniejszyć produkcję sebum.

Biały kolor jest synonimem czystości i niewinności. Ma działanie oczyszczające i tonizujące. Dzięki niemu skóra staje się bardziej elastyczna i sprężysta.